Meteen naar de inhoud

Brief 26

Een heilige heeft een verleden nodig, een zondaar toekomst….

Vandaag viert en gedenkt de kerk het oude jaar. Het kerkelijke nieuwe jaar begint op de eerste zondag van Advent: over een week, op 29 november. Na vier Adventszondagen vieren we het Kerstfeest; de geboorte van Christus. Pas in het jaar 275 na Christus werd het Kerstfeest ingesteld, niet door een kerkelijke leider, maar door een generaal, later keizer: Aurelianus. In zijn tijd begint het Romeinse rijk zijn houdbaarheidsdatum te naderen, maar dankzij hem wordt de definitieve ondergang nog even uitgesteld. Van Geert Mak leren wij dat geschiedschrijving achteraf een makkie is vergeleken bij het betrappen van de geschiedenis op het moment dat je daar deel van uit maakt.  Keizer Aurelius mag dan in onze ogen een wankele figuur zijn, in eigen ogen en in die van zijn tijdgenoten is hij misschien wel een held: toch maar mooi de ondergang van het Romeinse rijk wat opgeschoven naar andere tijden. Voor hem reden genoeg om zich God, of Heer te laten noemen.